Meble z używanych palet drewnianych

Kiedy mieszka się w jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski to człowiek zaczyna zwracać większą uwagę na środowisko, w którym żyje. A trudno jest zaprzeczyć, że styk województw małopolskiego i śląskiego to region z jakim trudno porównać wschodnie rejony Polski, gdzie środowisko naturalne nie jest jeszcze tak zniszczone. Smog jest u nas niemalże chlebem powszednim (taki urok mieszkania w kotlinie), normy zanieczyszczenia powietrza bezustannie są przekroczone, wszędzie widać kominy fabryczne i szyby kopalni (w końcu w Brzeszczach też mamy kopalnie). Taki stan rzeczy powoduje, że mieszkańcy zachodniej Małopolski i Śląska w dużo większym stopniu uświadamiają sobie wpływ przemysłu na swoje życie.

Mój wujek jest stolarzem i nie tak dawno miał ciekawe zlecenie od takiego uświadomionego ekologa. Człowiek ten chciał urządzić swoje nowe mieszkanie, ale jego zamysłem było by urządzić je w jak najbardziej proekologiczny sposób. Jeśli ktoś interesuje się nieco ekologią to powinien wiedzieć, że bardziej korzystne dla środowiska jest przetworzenie jakichś już wyprodukowanych produktów niż zrobienie nowych, bo zawsze produkcja nowej rzeczy wiąże się ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też tan człowiek zażyczył sobie zrobienie mebli z używanych palet drewnianych zamiast kupować nowe meble ze sklepu. Dla stolarza to przecież żaden kłopot, zrobienie mebli z palet jest w końcu prostsze niż takich typowych mebli jakie znaleźć można w sklepach meblowych. Klient mojego wujka przyniósł ze sobą wiele zdjęć przykładowych mebli, które znalazł w Internecie (bo teraz panuje moda na takie meble) i poprosił o zrobienie podobnych.

Najpierw trzeba było oczywiście znaleźć używane palety, które miały być surowcem do zrobienia tych sprzętów. Wystarczyło pojeździć trochę po punktach skupu i sprzedaży używanych palet i już wujek miał palety używane małopolska do zrobienia mebli na zlecenie tego klienta. Starał się oczywiście wybierać takie mniej zniszczone palety, ale nie było z tym wiele zachodu bo w końcu często do takich skupów trafiają prawie nowe palety, których drewno jest jeszcze zdrowe i można z nich zrobić prawdziwe cuda. Do tego wystarczyło dokupić trochę kątowników i innych okuć, trochę metalowych nóżek i kółeczek czy temu podobne akcesoria i można było przystąpić do robienia mebli.

Aż dziw bierze co można zrobić z tak prozaicznego przedmiotu jak paleta drewniana. Wielu ludziom do głowy by nie przyszło, że meble z nich wykonane będą wyglądać tak wyrafinowanie i stylowo. Przecież większość ludzi po prostu tnie używane palety do palenia w piecu (jeśli dostanie je za darmo, bo nie opłaca się chyba ich tylko po to kupować). W każdym razie klient był bardzo zadowolony i obiecał, że poleci wujka swoim znajomym, którzy też są ekologami. Każdemu z jego przyjaciół te meble bardzo się podobały.