Na czym polega procedura frezowania kominów?

Oświęcim - herb

Procedura frezowania kanału dymowego (co inaczej można określić jako skrawanie kanału kominowego) jest czynnością, która ma na swym celu powiększenie przekroju przewodu dymowego. Zdarza się czasami, że pojęcie skrawania kominów bywa mylone z uszczelnianiem kominów, chociaż są to definitywnie niepodobne mechanizmy. Ich jedynym wspólnym mianownikiem jest fakt, że trzeba przeczyścić środek przewodu dymowego ze zgromadzonych w nim zanieczyszczeń, jednakowoż uszczelnienie przewodu kominowego ma na celu zabezpieczenie go przed przenikaniem przez luki w ścianach kanału dymowego lotnych związków chemicznych dochodzących do komina z kotła centralnego ogrzewania w przebiegu procesu spalania, z jakich lwia część jest niezmiernie niezdrowa dla człowieka.

Natomiast w przypadku frezowania komina (uszczelnianiekominow.pl/renowacje-kominow-w-oswiecimiu/) mamy do czynienia z wyeliminowaniem części ścian przewodu dymowego frezarką, którą wkłada się do wnętrza przewodu dymowego. Podejmuje się takie działania aby rozszerzyć przekrój kanału kominowego. Przekrój przewodu dymowego ma w oczywisty sposób bezpośredni wpływ na to jaki jest ciąg komina. W środku przewodu kominowego ma miejsce zjawisko podnoszenia się lżejszego (cieplejszego) powietrza jakie dociera z kotła do góry komina ze względu na różnicę w konsystencji powietrza chłodnego oraz ogrzanego. Powiększenie przekroju kanału dymowego może być postulowane przykładowo w przypadku zamiaru montażu mocniejszego kotła centralnego ogrzewania. Wytwórcy kotłów centralnego ogrzewania wskazują zawsze jaki ma być minimalny przekrój kanału kominowego potrzebny do wydajnej pracy wyprodukowanego przez nich kotła C.O. Najczęstszym wypadkiem kiedy nieuniknione może być skrawanie kominów jest jednak montaż wkładu kominowego wewnątrz kanału kominowego. Jeśli średnica tegoż kanału kominowego jest za ciasna ażeby zamontować w nim wkład kominowy to należy ją rozszerzyć przez frezowanie. Montaż wkładu kominowego jest obligatoryjna w przypadku nagrzewania budynku kotłami gazowymi (z racji tego iż efektem ubocznym spalania gazu jest tworzenie się kwasów, które reagować mogą ze ścianami kanału kominowego) czy modernistycznych i efektywniejszych kotłów na paliwa stałe klasy 5, które chodzą na niższych temperaturach aniżeli staromodne piece zasypowe, a co się z niniejszym wiąże może zajść do kondensowania się pary wodnej wewnątrz kanału kominowego.

Właściwością skrawania może być fakt, iż nie trzeba wówczas wyburzać kompletnego przewodu kominowego (co bywa formalnie nierealistyczne w budowlach, w których kanał kominowy jest nierozdzielną częścią konstrukcji budowli). Frezarka umie ściąć do jednej trzeciej grubości cegły, co nie ma negatywnych skutków dla trwałości konstrukcji komina. Jakikolwiek gruz powstały w trakcie frezowania pozostaje opróżniony przez wyczystki znajdujące się na dole kanału kominowego. Okres czasu potrzebny do wyfrezowania komina zależny może być od jego długości oraz twardości cegieł, typowo cały proces da się uwieńczyć w trakcie jednej dniówki.