Nieruchomości w Oświęcimiu

Podobnie jak wiele innych niedużych miast powiatowych Oświęcim boryka się z pewnymi problemami natury demograficznej. Powoli, ale mimo wszystko konsekwentnie, ubywa mieszkańców miasta Oświęcim. W samym mieście przyrost naturalny jest ujemny, zatem trend odnośnie populacji wskazuje, że miasto się wyludnia. Nie można jednak za taki stan rzeczy obarczać tylko i wyłącznie samej demografii. Równie ważnym czynnikiem są migracje.

Ludzie decydują się na zmianę miejsca zamieszkania zwykle z dwóch podstawowych powodów. Są to niewątpliwie: praca oraz miejsce do zamieszkania. Położenie Oświęcimia, blisko województwa śląskiego, a jednocześnie blisko Krakowa, daje mieszkańcom możliwość poszukiwania pracy poza samym Oświęcimiem bez konieczności wyprowadzania się z miasta. Zawsze jednak znajdą się jednostki, które po pewnym okresie pracy w większym mieście wybiorą przeprowadzkę. Drugim czynnikiem są potrzeby mieszkaniowe, a niestety w samym mieście nie buduje się zbyt dużo, przez co ludzie zdani są na własną inicjatywę, albo na rynek wtórny, który może nie oferować im upragnionego standardu mieszkaniowego.

Na logikę można przyjąć, że skoro ubywa mieszkańców w mieście to nie powinno być kłopotu ze znalezieniem mieszkania na rynku wtórnym. Wszystko zależy jednakże od możliwości finansowych nabywców. Standardem w naszym kraju jest już kupowanie nieruchomości za kredyt. Mieszkania w ciągu ostatnich 30 lat znacznie podrożały i trudno już wyobrazić sobie uzbieranie gotówki na zakup mieszkania.

W procesie ubiegania się o kredyt na zakup mieszkania ważną rolę pełni wycena nieruchomości. Można by wręcz powiedzieć, że wycena nieruchomości, także w Oświęcimiu, jest integralnym elementem wewnętrznych procedur bankowych w trakcie przyznawania kredytu na zakup nieruchomości. Rzeczoznawcy majątkowi biorą pod lupę konkretną nieruchomość, dostarczając bankowi niezbędnych danych, jakie są konieczne do prawidłowego oszacowania poziomu ryzyka.

Jednak w samym Oświęcimiu nie znajdzie się zbyt wielu rzeczoznawców majątkowych. Niekiedy może zajść potrzeba poszukania rzeczoznawcy majątkowego w jednym z ościennych miast - http://www.meganwycena.pl/wycena-nieruchomoci-oswiecim/. Oczywiście jeżeli zachodzi taka okoliczność, że bank po prostu chce od kupca sam operat szacunkowy, który jest swego rodzaju raportem rzeczoznawcy majątkowego z odbytej wyceny nieruchomości. Niektóre banki mają podpisane umowy z rzeczoznawcami i wysyłają swoich specjalistów do przeprowadzenia wyceny nieruchomości.

Niemniej nie każdemu odpowiada standard oferowany przez mieszkania i domy z rynku wtórnego. Zazwyczaj ich zakup wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Sporo ludzi uważa, że w takiej sytuacji lepiej zainwestować te pieniądze w budowę domu. Od lat panuje trend do budowy domów poza centrami większych miast. Ludzie wyprowadzają się na przedmieścia i do okolicznych gmin i wsi. Podobnie jest z Oświęcimiem. Szczególnie jeżeli ktoś pracuje poza miastem i dojeżdża do pracy, a nie chce się codziennie przedzierać przez Oświęcim, żeby dotrzeć na miejsce. Wtedy idealnie jest wyprowadzić się poza miasto by oszczędzić sobie czas i nie stać w korkach.