Życie ponad stan

Bytujemy w epoce, w której niebywale łatwo o żądzę skupowania niemałej ilości rzeczy, których niejednokrotnie nawet bynajmniej nie musimy mieć. Starczy, iż ujrzymy pewien nowiuteńki odjazdowy wihajster u przyjaciela i od razu zaczynamy rozmyślać ciurkiem w jaki sposób sobie coś podobnego kupić. Wybranym ludziom nie starcza kupno czegoś raz na dłuższy czas, wkrótce po nabytku jakiejś rzeczy szybko się nią nużą i insynuują sobie, iż świeższy model nieporównanie lepiej spełni ich wymagania, nawet jeżeli zeszły sprawunek nie jest wciąż do kresu rozliczony. Kłopotem jest w sumie jedynie zorganizowanie funduszy na jakiekolwiek nasze zachcianki.

Od czego są niemniej banki? Systematycznie w naszej poczcie internetowej odkrywamy maile z ofertą kredytu od tego czy odmiennego banku. Zaś bombardują nas również pocztą drukowaną. Wydaje się, iż zainkasowanie pożyczki konsumpcyjnej jest teraz dla człowieka pracującego na etacie tak łatwe, jak zamówienie sobie pizzy na wynos. Spłata składek nie boli w takim stopniu bardzo jak potrzeba długotrwałego odkładania, ponieważ podnieta jest spełniona migiem.

Każdy kij ma wszakże dwa końce. Niejedna osoba nadmiernie się zapędzi w zaciąganiu pożyczek i czasami tonie w pułapce długów. Wystarczy nieokreślony przypadkowy wypadek kiedy potrzebna jest nieplanowana znaczniejsza gotówka, bądź utrata pracy. Natomiast opłaty powinno się opłacać. Wtenczas ukazuje się, iż banki wcale nie są takimi placówkami altruistycznymi i kiedy zbyt przewlekle spóźniamy się ze spłatą pozostałych składek zaczyna nam grozić windykacja. W świecie finansów firmy windykacyjne to tacy rzeczywiście niebezpieczni osobnicy, jacy nie przebierają w środkach. Jeszcze gorzej jeżeli kwestia pójdzie do komornika. Funkcjonuje tak wiele mrożących krew w żyłach relacji o czynach egzekutorów, że nikt nie chciałby by spotkała go windykacja należności z rąk podobnego osobnika, tym bardziej że odliczają oni sobie za tego rodzaju windykację zawrotne stawki i mogą zlicytować nasz dobytek za śmieszne pieniądze.

Jeśli z firmą windykacyjną da się się czasem ciągle w jakiś sposób dogadać, to komornik ma już w nosie nasze bóle.

W obliczu problemów finansowych ludzie często łapią się poniekąd szczególnie dramatycznych chwytów, nie raz zmierzają po fundusze do parabanków po tzw. pożyczki-chwilówki, co kończy się przeważnie jeszcze większą spiralą zadłużenia. Poszczególni rzeczywiście mają kryzysową kondycję bytową, np. potrzebują gotówki na leczenie, ale gros osób stereotypowo nie chce pokazać przed innymi, iż idzie im się słabiej, potrzebują za każdą cenę pokazywać wysoką stopę życia nawet za cenę późniejszych kłopotów. Takie konwencjonalne swojskie „zastaw się, a postaw się”.

Zdecydowanie radośniejsi są ludzie mogący żyć z tym na co ich naprawdę stać, jacy nie przejmują się tym co pozostali o nich pomyślą, czy też jakim samochodem jeździ sąsiad. Nie każdy jednak się taki urodził, a wielu osobom wydaje się, iż oglądane w tv przykłady to średnia krajowa, do jakiej oni także aspirują. Należałoby jednak pomnieć, że szybko jest marnować pieniądze, zwłaszcza nie swoje, a o wiele trudniej jest je zgromadzić.